Firma Bilgileri

  • Sektör: Makine ve Makine Yan Sanayi
  • Adres: Soğucak Osb Mah. 3.Organize Sanayi Bölgesi No:43 Söğütlü/Sakarya
  • Mail: elkap@elkap.com
  • Web Site: www.elkap.com
  • Telefon: 0 264 275 1387
  • Faks 0 264 275 1387

ELKAP bir aile ortaklığı olarak 1984 yılında kuruldu. Mütevazi bir yatırımla oluşturduğu atölyede sert krom kaplama hizmeti vermeye başladı. Başlangıç hedefi olan büyümeyi adım adım gerçekleştirerek kısa zamanda konusunda aranan bir firma konumuna ulaştı.

Sert krom kaplama çalışmaları devam ederken, kaplanan mil ve merdane gibi makine parçalarının

işlenmesine yönelik olarak silindirik taşlama atölyesi kuruldu. Birbirini tamamlayan kaplama ve taşlama faaliyetleriyle iş hacmi arttırıldı.

1992 yılında limited şirket statüsüne geçtikten sonra mevcut kapasitenin arttırması yönünde çalışmalara başlandı. Yeniden yapılanma hamlesiyle birlikte sert krom ve taşlama alanlarında yeni yatırımlar yapıldı. Çeşitli makine parçalarının imalatını gerçekleştirebilmek için talaşlı imalat atölyesi oluşturuldu. Ölçme ve kontrol birimi oluşturularak üretim standardında ilerleme sağlandı.

1999 yılında yaşanan depremin yaralarının sarılmasının ardından Termal Püskürtme Kaplama konusu faaliyet alanına dahil edildi. Alevle toz püskürtme sisteminin kurulmasıyla başlayan bu girişim, plazma püskürtme, ark tel püskürtme ve HVOF püskürtme sistemlerinin eklenmesiyle çeşitlendi.

Sert krom ve termal püskürtme gibi endüstriyel kaplamaların birlikte yarattığı sinerji ELKAP’ ın büyümesini hızlandırdı. Kaplama uygulamaları ve parça imalatları alanında farklı endüstri alanlarında çalışma fırsatları yakalanmasıyla birlikte ELKAP Pazar payını arttırarak büyümesini sürdürdü.

2017 yılında Sakarya 3. OSB de ki tesisinde Çelik ve kağıt gibi endüstri dallarına yönelik makine yatırımları gerçekleştirildi. Makine parkının CNC tornalarla donatılmasıyla imalat gücü attırıldı, Vals taşlama tezgahı ile taşlama alanında fark yaratacak bir kapasite artışı sağlandı.

2017 yılı sonunda Sakarya 1. OSB genişleme projesi içinde 15000 m²lik bir sanayi parseli satın alarak büyüme adına önemli bir atılım yaptı. Bu alan içinde geleceğin modern tesisini yapmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Gelişmeye yönelik çalışmalarının sonucunda ELKAP müşteri portföyünü çeşitlendirmiş; sahip olduğu endüstriyel kaplama teknolojileriyle, imalatını yaptığı özel makine parçalarıyla farklı endüstri dallarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok firmaya hizmet verir konuma gelmiştir.